logografika onkodziecko_-_koperta_z_sercem

Dzień Piżamy w naszej szkole, to nie tylko okazywanie wsparcia dzieciom zmagającym się z tą straszną chorobą, ale również szerzenie świadomości wśród dzieci, młodzieży i dorosłych na temat profilaktyki nowotworów. Czasem pod płaszczykiem błahej infekcji, zmęczenia czy wyczerpania, małej zmiany skórnej, może kryć się początek trudnej i długiej walki o zdrowie.
Rak to wyniszczająca choroba, która dotyka miliony ludzi na całym świecie.

Chociaż w leczeniu i badaniach nad rakiem poczyniono znaczne postępy, profilaktyka pozostaje kluczowym elementem walki z tą chorobą. W szczególności ogromne znaczenie ma zapobieganie nowotworom u dzieci, ponieważ nowotwory u dzieci to globalny problem zdrowotny, który każdego roku dotyka miliony rodzin.
Rak jest główną przyczyną zgonów dzieci na całym świecie, a każdego roku diagnozuje się około 300 000 nowych przypadków. Wielu nowotworom wieku dziecięcego można zapobiec poprzez zmianę stylu życia i wczesne wykrycie. Na przykład narażenie na dym tytoniowy i inne zanieczyszczenia środowiska powiązano ze zwiększonym ryzykiem raka u dzieci. Ponadto osoby, które w dzieciństwie przeżyły nowotwór, mogą doświadczyć długotrwałych skutków zdrowotnych, które wpływają na jakość ich życia, takich jak niepłodność, choroby serca i upośledzenie funkcji poznawczych. Dlatego niezwykle istotne jest nadanie priorytetu wysiłkom w zakresie profilaktyki nowotworów wśród dzieci.
Na szczęście istnieje kilka strategii, które można wdrożyć, aby zapobiec nowotworom u dzieci. Zachęcanie do zdrowego stylu życia, takiego jak regularne ćwiczenia i zbilansowana dieta, może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Ponadto promowanie wczesnego wykrywania poprzez regularne kontrole i badania przesiewowe w kierunku raka może zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i poprawić długoterminowe wyniki.

Jak rozmawiać z dzieckiem, gdy przyjdzie nam zmagać się z trudnym słowem na "r"?
Rak to trudny temat do omówienia z każdym, a co dopiero z dzieckiem. Ważne jest jednak, aby rodzice prowadzili otwarte i szczere rozmowy ze swoimi dziećmi na temat raka, zwłaszcza jeśli u kogoś w rodzinie zdiagnozowano tę chorobę. Rozmowy te mogą pomóc dzieciom zrozumieć, co się dzieje, rozwiać obawy i obawy oraz zapewnić całej rodzinie strategie radzenia sobie w trudnych chwilach.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z załączonymi plakatami oraz ulotkami informacyjnymi nt nowotworów.

Broszura Jak rozmawiać z onkodzieckiem

Rak u dzieci - objawy

Broszura - Dbaj o zdrowie dziecka