Bezpieczne ferie 2021

ferie zimoweFerie zimowe tuż tuż... Ważne, aby były wesołe i bezpieczne.

W tym roku szkolnym 2020/2021, ze względu na panującą sytuację epidemiczna związaną z COVID-19 będą odbywały się jednocześnie na terenie całego kraju w terminie od 4 do 17 stycznia 2021 r.

Rekomenduje się, aby w czasie zimowego wypoczynku uczniowie pozostali blisko swoich miejsc zamieszkania, tak aby ograniczyć zwiększoną mobilności w tym okresie.

Aby ferie przebiegły bezpiecznie i szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach.

Dla rodziców i opiekunów jest to czas wzmożonej uwagi skierowanej na warunki bezpieczeństwa tego wypoczynku. Należy pamiętać, że zima niesie ze sobą szczególne zagrożenia, którym sprzyjają zmienne warunki atmosferyczne.

Kilka zasad bezpiecznych ferii:

1. Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!

2. Podczas uprawiania sportów zimowych dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!

3. Wychodząc na dwór pamiętaj o właściwym ubraniu!

4. W momencie, gdy wyczujesz, że twoje ubranie jest mokre udaj się do domu by je zmienić na suche!

5. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!

6. Spędzając ferie w domu pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi!

7. W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem, komputerem i telefonem!

8. W czasie korzystania z Internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do ciebie!

9. Zbyt długie siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe dla twoich oczu!

10. Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi obcym!

11. Pod żadnym pozorem nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!

12. W kontaktach z obcymi pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!

13. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, owoce i warzywa zawierają dużo witamin przydatnych w zimne dni!

14. Pamiętaj o telefonach alarmowych straż pożarna 998, policja 997, pogotowie 999 i numer ratunkowy 112.

15. WAŻNE! Zważywszy na sytuację związaną z panującą pandemią koronawirusa oraz wiążącymi się z nią przymusem izolacji, ograniczeniem kontaktów, w tym też utrudnionej możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, uruchomiony został całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 oraz czat internetowy. Każdy z Was może otrzymać natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.

Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami. Jednak zawsze dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmujcie działań zagrażających życiu lub zdrowiu. Odpocznijcie, nabierzcie sił i motywacji do dalszej nauki! Udanych ferii:)

Wasza pani pedagog Anna Lipner i psycholog Katarzyna Stybak- Kawa  ( my też jesteśmy do dyspozycji - zadzwoń lub napisz )