Strona główna Historia naszej szkoły

Decyzja o powstaniu szkoły

Wiosną 1958 r. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Grodzisku Maz pod przewodnictwem Wacława Głębickiego na wniosek Wydziału Oświaty, podjęło uchwałę o tymczasowym przeznaczeniu dla nowo powołanej Szkoły Podstawowej nr 6, lokalu po przedszkolu nr 1 przy ul. Kilińskiego 14.

Kierownictwo szkoły, z dniem 1 maja 1958r. Wydział Oświaty powierzył Kazimierzowi Nowakowi. Kuratorium Okręgu Szkolnego z powodu Budynek przy ul. Kilińskiego 14 niezadowalającego stanu budynku przy ul. Kilińskiego, nie wyraziło zgody na rozpoczęcie w nim zajęć. Mimo to "Szóstka" 21 X 1958r. rozpoczęła pracę, korzystając z budynku Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul Kilińskiego 21 Zorganizowano trzy klasy pierwsze, do klas drugiej, trzeciej i czwartej przyszły dzieci ze szkoły nr 5, a do klasy siódmej, uczniowie z okolicznych placówek 6 X 1958r. dzięki staraniom inspektora oświaty Bolesława Płatka, szkoła przeniosła się do budynku przy ul. Kilińskiego 8 /obecna Szkoła Podstawowa nr 1.

Pierwsza kadra

Pierwszymi nauczycielkami zatrudnionymi w Szkole Podstawowej nr 6 były Panie Alicja Kaperzyńska, Jadwiga Siarnicka, Feliksa Nowak, Barbara Hołda i Feliksa Bandyra. Na pierwszym ogólnym zebraniu rodziców w dniu 23 X 1958r. powołano Prezydium Komitetu Rodzicielskiego i Komitet Budowy Szkoły, którego przewodniczącym został Jan Busse.

Prace budowlane ruszyły z pełnym rozmachem. Wykonawcą było Warszawskie Przedsiębiorstwo Budowlane nr 4. W sierpniu l959 roku rozpoczął się nabór uczniów do nowo budowanej szkoły. Ogółem zapisano 643 dzieci i utworzono 18 oddziałów.

Pierwsza kadra

Rozpoczęcie pierwszego roku szkolnego

Inauguracja roku szkolnego 1959/60 odbyła się na dziedzińcu szkolnym przy ul. Kilińskiego. Już 14 października 1959 roku Przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Wacław Głębicki dokonał uroczystego przekazania kluczy do budynku Szkoły Podstawowej nr 6, kierownikowi, Kazimierzowi Nowakowi.Budynek nie był jeszcze całkowicie gotowy na przyjęcie uczniów.

Ostatecznie, protokół odbioru gmachu spisano 30 października 1959 roku, a następnego dnia tj. 31 października 1959 roku rozpoczęły się w nim zajęcia lekcyjne. Przez cały rok szkolny nadal prowadzone były prace budowlane min. na sali gimnastycznej, którą oddano do użytku dopiero w czerwcu 1960 r.

Również wiosną 1960 roku uporządkowano teren wokół szkoły i założono pierwsze trawniki, posadzono drzewa i kwiaty. Przybywało sprzętu i pomocy dydaktycznych. Z dnia na dzień poprawiały się warunki nauki dzieci i pracy pedagogów.

Pierwszy rok szkolny Pierwszy rok szkolny Pierwszy rok szkolny

Śmierć p. Kazimierza Nowaka - pierwszego kierownika

Niespodziewanie, 8 kwietnia 1961 roku, po krótkiej chorobie zmarł inicjator, budowniczy i organizator szkoły, a jednocześnie jej kierownik, Kazimierz Nowak.Uroczysty pogrzeb odbył się na grodziskim cmentarzu. Odszedł człowiek wielkiego serca i hartu ducha, zasłużony dla szkolnictwa polskiego.

Dyrektorzy Szkoły:

• 1958 - 1961 Kazimierz Nowak
  • 1961 - 1962 Czesława Kulesza
  • 1962 - 1986 Zofia Witkowska
  • 1986 - 1991 Danuta Hopko
  • 1991 - 2011 Małgorzata Szmajkowska
  • 2011 -  2016  Iwona Borzewska
  • 2016 - do dziś Agnieszka Rutecka

Wicedyrektorzy: Czesława Kulesza, Maria Olejarczyk, Julia Terkiewicz, Teresa Wiśniewska, Wiesława Pokrop, Alicja Zdrojewska, Hieronim Piórkowski, Teresa Gańko, Krystyna Zakrzewska, Joanna Augustyniak, Bogumiła Ogonowska, Jolanta Szmidel- Włodarczyk

Poprawiony: czwartek, 01 września 2016 13:03