W 2004 roku Komisja Europejska podjęła inicjatywę obchodzenia dnia bezpiecznego Internetu, który obecnie obchodzony jest nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

– realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Nie tylko Dzień Bezpiecznego Internetu to czas intensywnych działań profilaktycznych w szkołach organizowanych przez nauczycieli, gdyż takie są organizowane w trakcie całego roku szkolnego.
W tym roku ma on szczególne znaczenie, ponieważ jest obchodzony 8 lutego, zatem podczas ferii zimowych. To czas, kiedy dzieci jeszcze więcej czasu spędzają w Internecie, buszują po nieznanych stronach i szukają tam przygód i znajomości.
Zatem w tym roku szczególnie zwróćmy uwagę my dorośli, rodzice, opiekunowie, nauczyciele na to, co dziecko robi w sieci. W szczególności w obecnej sytuacji, gdzie czas spędzany przez podopiecznych w wirtualnym świecie uległ wydłużeniu rodzice powinni być bardziej czujni, bo nikt nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa ich dzieciom tak jak oni sami.
Czasem tylko jedno kliknięcie powoduje, że cały świat dziecka może się zmienić, a ono utraci poczucie bezpieczeństwa. Rodzicu bądź czujny, rozmawiaj, wspieraj, kochaj i sprawdzaj jak i z kim Twoje dziecko wolny czas.
Poniżej skarbnica wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci. Każdy z nas – rodzic, opiekun, nauczyciel znajdzie coś dla siebie.
Ty Kochany Uczniu powinieneś zainteresować się najbardziej, tam znajdziesz ciekawe strony, zabawy, gry, które bezpiecznie poprowadzą Cię przez Internet.