Logo_eduESA_edukacyjna sieć antysmogowa

ESA to program cyfrowej edukacji ekologicznej realizowany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Wspólnie działanie na rzecz poprawy jakości powietrza i klimatu – dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń, to główne założenia programu, który jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. W roku szkolnym 2022/2023 jako szkoła włączyliśmy się aktywnie w jego realizację. W ostatnim tygodniu na budynku naszej szkoły został zamontowany czujnik smogu i tablica informacyjna LED.

Dzięki temu nauczyciele jak i uczniowie na bieżąco mogą śledzić stan powietrza w okolicy szkoły, a z danych pomiarowych korzystać mogą również rodzice odprowadzający dzieci do szkoły i lokalna społeczność. Czy Wasze bystre oko już zauważyło gdzie dokładnie znajduje się czujnik? Uczniowie klas 4 podczas lekcji przyrody udali się na poszukiwania i bez problemu odnaleźli go na jednej ze ścian budynku. Zostali zapoznani z jego znaczeniem oraz zachęceni do codziennego obserwowania pomiarów i odczytywania informacji na wyświetlaczu. Wkrótce także pozostali uczniowie poznają założenia programu i będą analizować dane pomiarowe choćby na lekcji chemii. Udział w programie jest bardzo ciekawy, gdyż dzięki różnorodnym materiałom edukacyjnym przeznaczonym dla dzieci i dorosłych wszyscy poszukamy odpowiedzi na trzy główne pytania: skąd się bierze smog? jak wpływa na nasze zdrowie? co każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza?. Nie pozostajemy więc bierni w swych działaniach, bo jako Eko-Szkoła kształtujemy i promujemy świadomość ekologiczną.