Strona główna Nasze projekty "Kompetencje na szóstkę"
"Kompetencje na szóstkę" Drukuj Email
kompetencje_na_szostke

Uczniowie kl. 6C przystępując do programu KOMPETENCJE NA 6 nawet nie przypuszczali ile korzyści przyniesie im udział w tych zajęciach. W czasie lekcji rozwijali swoje kompetencje społeczne, szukali niestandardowych rozwiązań oraz uczyli się jak krytycznie patrzeć na świat jednocześnie zachowując obiektywizm i właściwy dystans emocjonalny. Uczestnicy projektu podjęli naukę przez aktywne działanie, współpracowali w grupach realizując wyznaczone zadania oraz formułowali mądre, bardzo dojrzałe wnioski.

Na pierwszych zajęciach „Jakie są moje talenty i mocne strony" poruszono temat pasji, talentów oraz mocnych stronach uczniów. Dzieci bawiąc się w „odkrywców talentów" zrozumiały ile są warte i jak wiele potrafią. To niewątpliwie dało im większą pewność siebie, a może nawet przywróciło wiarę we własne siły. Na zakończenie uczniowie dzielili się swoimi odczuciami i spostrzeżeniami. Były to rozmowy w atmosferze wzajemnego szacunku z poszanowaniem prawa do swobody mówienia o swoich zainteresowaniach
i predyspozycjach. Ważnym zagadnieniem dla dzieci było pokazanie im w jaki sposób mogą szukać swoich mocnych stron oraz jak pracować nad sobą, aby osiągnąć sukces.

Kolejna ciekawa lekcja dotyczyła pracy w drużynie. Podczas zajęć "Dlaczego czasem lepiej w drużynie" uczniowie zostali poproszeni o skonstruowanie maszyny, która ułatwiłaby życie wielu ludziom. Dzieci biorąc odpowiedzialność za efekty pracy, musiały nauczyć się wzajemnie słuchać. Zrozumiały, że aby odnieść sukces muszą współpracować, dokonywać selekcji pomysłów i propozycji oraz właściwie przydzielić czynności wszystkim członkom drużyny. Prezentacja efektów pracy przyniosła wiele radości i satysfakcji. Wytworzyła się atmosfera zdrowej rywalizacji, która działała mobilizująco zarówno na liderów jak i na wszystkich członków drużyny. Dzięki tej lekcji uczniowie zrozumieli, że praca w zespole daje więcej możliwości, a będąc członkiem drużyny nikt nie musi rezygnować ze swej indywidualności i prawa do wygłaszania opinii na temat tej pracy.

Aneta Rębiś

Zdjęcia_realizacja zajęć: "Jakie są moje talenty i mocne strony"

Zdjęcia_realizacja zajęć: "Dlaczego czasem lepiej w drużynie"