Strona główna Nasze projekty Być jak Ignacy - Marian Rejewski
Być jak Ignacy - Marian Rejewski

przyrodaEnigma, kryptolodzy i Escape Room

W tym miesiącu uczniowie należący do koła naukowego "Nakręceni Naukowcy" poznawali sylwetkę kolejnego wybitnego naukowca – Mariana Rejewskiego. Marian przyszedł na świat w 1905 r., w Bydgoszczy. Dzięki biegłemu posługiwaniu się językiem niemieckim rozpoczął naukę matematyki w mieście Getynga, lecz po kilku latach nauki zdecydował się na zmianę kierunku i udał się do Poznania, gdzie na tamtejszym Uniwersytecie zaczął kierunek Filozofia. Następnie, po ukończeniu studiów, podjął pracę w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego. Tam, wraz z Jerzym Różalskim oraz Henrykiem Zygalskim pracowali nad zasadą złamania działania Enigmy. Prace te zakończono sukcesem w 1932 roku kiedy to grupie inżynierów udało się złamać tajemniczy szyfr. Dzięki wybitnym umiejętnościom kryptologicznym i matematycznym, wynalazcy przypisuje się skrócenie II wojny światowej aż o 2-3 lata! Po zakończeniu wszelkich działań udało mu się powrócić do rodzinnej Bydgoszczy i dopiero w wieku emerytalnym mógł podzielić się ze światem przeżyciami za czasów pracy w Biurze Szyfrów. Zmarł w Warszawie w wieku 74 lat.

Nasi uczniowie zorganizowali dla swoich młodszych kolegów z klas III a i III b escape room związany z szyframi enigmy oraz z sylwetkami wielkich polskich kryptologów. Korzystali z materiałów udostępnionych na stronie organizatora konkursu "Być jak Ignacy": https://bycjakignacy.pl/

zdjęcia