Strona główna Nasze projekty Wycieczka do Instytutu Pamięci Narodowej
Wycieczka do Instytutu Pamięci Narodowej

ipn W minionym tygodniu klasa 7a i 8a byli gośćmi Instytutu Pamięci Narodowej. Uczniowie poprzez aplikację Zoom uczestniczyli w warsztatach połączonych z wirtualnym zwiedzaniem wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga", prezentowanej w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanku Historia.

Centralną częścią warsztatów, w których uczestniczyli nasi uczniowie była wystawa rzeźb „Obrazy Treblinki w oczach Samuela Willenberga". Rzeźby przedstawiają konkretne postacie, napotkane przez Samuela Willenberga (Samuel Willenberg ps. „Igo" – polsko-izraelski rzeźbiarz i malarz, więzień Treblinki i uczestnik buntu w obozie w 1943, uczestnik powstania warszawskiego) w „fabryce śmierci", jaką był obóz zagłady w Treblince.

Warsztaty składały się z dwóch części. Pierwszą z nich było wprowadzenie uczniów w temat zajęć. Zwrócenie uwagi na to, że ofiarami Holokaustu były nie tylko osoby, które zginęły w gettach czy obozach zagłady, ale również ci, którzy wojnę przeżyli. To Oni do końca życia nosili w sobie obrazy i traumatyczne wspomnienia z tych miejsc. Dla wielu z nich, tak jak dla Samuela Willenberga, stały się one impulsem do twórczości.

W drugiej części warsztatów wyruszyliśmy na wirtualne zwiedzanie wystawy. Uczniów podzielono na zespoły, w których mieli później pracować. Każdy uczestnik otrzymał materiały zawierające cytaty i fragmenty wspomnień z czasów Zagłady. Materiały miały pomóc we wskazaniu rzeźby, która do nich pasuje, a następnie w uzasadnieniu swojego wyboru, przedstawieniu emocji i losów konkretnej postaci.

Dziękujemy jeszcze raz p. Michalinie za umożliwienie nam odbycia tej wyjątkowej lekcji historii i obejrzenie niezwykłych, robiących ogromne wrażenie dzieł p. Samuela Willenberga. Na pewno zapamiętamy tą lekcję na długo.

Chętnych zapraszamy do obejrzenia zdjęć (screenów) z naszej wycieczki.

 

Edyta Czarnecka i uczniowie klasy 7a i 8a.

 

Prezentacja_

 
© 2008 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Szarych Szeregów w Grodzisku Maz. | Joomla Templates