Strona główna Nasze projekty Dekalog dla Rodziców na czas zawieszenia nauki w szkole
Dekalog dla Rodziców na czas zawieszenia nauki w szkole

pomocna dlon logoDrogi Rodzicu,
W tych ciężkich dla nas wszystkich chwilach przygotowaliśmy 10 rad, które warto przestrzegać podczas zawieszenia nauki w szkole i akcji #zostań w domu:
1. Zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie ma lekcji w szkole
– materiał przysłany od wielu nauczycieli rozłóż w czasie np. praca przez 6 godz. dziennie (nie róbcie wszystkiego naraz – to zniechęci każdego).
2. Nie wyręczaj dziecka w jego zadaniach domowych. Samodzielna praca dziecka
i Twoja kontrola – to przepis na sukces Twojej pociechy.
3. Doceniaj wysiłek swojego dziecka i dodawaj mu wiary we własne siły.
4. Nie przekładaj swoich emocji na dziecko – ono nie do końca rozumie obecną sytuację i potrzebuje wsparcia i pomocy, a nie pogłębiania lęku.
5. Korzystaj z dostępnych na stronie internetowej szkoły rekomendowanych platform edukacyjnych – tam jest wiele ciekawych alternatyw dotyczących nauki.
6. Pamiętaj, że oprócz nauki, dziecko musi mieć czas na odpoczynek, relaks
i zabawę - przy pięknej pogodzie mile widziana jest zabawa na tarasie,
w przydomowym ogródku czy wycieczka do lasu.
7. Uważnie słuchaj tego, o czym mówi Twoje dziecko – jakie ma potrzeby, co go martwi.
8. Pamiętaj o zdrowych nawykach w Waszej rodzinie – częste mycie rąk, dbanie o odpowiedni sen i dobry nastrój, prawidłowe odżywianie to podstawa do bycia zdrowym.
9. Wspólnie zadbajcie o innych – może komuś trzeba pomóc, a może zadzwońcie do ulubionego kolegi/koleżanki.
10. # zostań w domu to nie kolejne ferie – ułóż wspólnie z dzieckiem harmonogram dnia – niech będą w nim zawarte nasze porady do pracy, ale i do wypoczynku :-)