Strona główna Nasze projekty Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

mdjoMiędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. Został ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO i dąży do ochrony języków ojczystych jako wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Według danych UNESCO wielu językom na świecie grozi wyginięcie i prawie połowie spośród 6000 grozi zapomnienie w ciągu kolejnych trzech pokoleń. Dlatego dla nas to ważne Święto. Pamiętajmy, że język to wyznacznik tożsamości kulturowej, narzędzie poznawcze, za pomocą którego nazywamy świat.

Rokrocznie w naszej Szóstce organizowane były wydarzenia dotyczące roli języka w kulturze i życiu codziennym. Teraz pracujemy zdalnie, więc nie możemy zaproponować Wam wspólnych zabaw językowych, zagadek, kalamburów, zdobywania nagród stacjonarnie, na terenie szkoły.
Z powodu pandemii TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO będzie wyglądał troszkę inaczej. Poloniści zaplanowali na swoich zajęciach tematyczne lekcje, quizy, zagadki.
Chętni uczniowie przygotują prezentacje, plakaty, memy, jamy o historii i zawiłościach naszego języka.
W ramach tego Święta, już w tym mijającym tygodniu, w klasach 6 – 8 odbyły się niezwykle ciekawe spotkania online z panią Agnieszką Zielińską - autorką serii książek pt. „Podróże literackie". W przyszłym tygodniu również są przewidziane lekcje z panią Agnieszką, która z pasją i pozytywną energią zabierze kolejnych uczniów w wirtualną podróż śladami znanych polskich pisarzy.
Tydzień Języka Polskiego zapowiada się ciekawie i z pewnością dostarczy Wszystkim wielu wrażeń.
Życzymy udanych zabaw językowych,
Zespół Humanistyczny.

 
© 2008 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Szarych Szeregów w Grodzisku Maz. | Joomla Templates