Strona główna Nasze projekty Twoje Dane Twoja Sprawa
Twoje Dane Twoja Sprawa Email

twoje dane twoja sprawaSzanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy nauczycieli, nastolatków oraz ich rodziców do obejrzenia wykładu online „Bezpieczeństwo cyfrowe dzieci i młodzieży a odpowiedzialność", który jest organizowany przez Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz Komendę Stołeczną Policji. Transmisja wykładu odbędzie się w piątek 9 kwietnia br. o godz. 10.00.

Wydarzenie będzie dostępne pod linkiem: https://youtu.be/Y5A_RLUrGSk.
W obecnym czasie nowoczesne technologie, Internet mają ogromny wpływ na życie społeczne i rozwój gospodarczy. Bez wątpienia nowe pokolenie czuje się bardzo swobodnie w świecie nowych rozwiązań wdrażanych w celu przekazywania informacji, nauki, rozrywki czy komunikowania się. Warto jednak mieć świadomość jak wykorzystywanie świata cyfrowego, który niesie za sobą tyle korzyści, może także wiązać się z pewnymi zagrożeniami, w tym dla ochrony danych osobowych i prywatności.
Bycie online to nie tylko udostępnianie danych osobowych, ale obecnie całe nasze życie, nad którym powinniśmy mieć kontrolę. Młodzi ludzie biegle korzystają z nowoczesnych technologii, ale jeszcze brakuje im wiedzy o zagrożeniach, doświadczeń i umiejętności przewidywania konsekwencji swoich decyzji.
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) wyraźnie wskazuje, że dzieci powinny być świadome ryzyka związanego z przetwarzaniem danych osobowych, ale także obowiązujących zasad, mechanizmów ochrony i praw. Świadomość ryzyka powinna być dla nich pomocna do skutecznego korzystania ze swoich praw. Nasze doświadczenia w ramach realizacji programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa" pokazują, że dzieci i młodzież są coraz bardziej świadomi swoich praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa. Natomiast nadal brakuje im refleksji i wiedzy praktycznej w życiu codziennym. Czasami potrzeba więcej rozwagi, mądrości życiowej i umiejętności przewidywania konsekwencji swojego działania, aby bezpiecznie uczestniczyć w cyfrowej rzeczywistości. Dlatego tak ważna jest edukacja.

Poniżej w załączniku przekazujemy kolejną poradę nt. ustawień prywatności w ramach programu "Twoje dane - Twoja sprawa".

 

Porada - ustawienia prywatnosci FB

 
© 2008 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Szarych Szeregów w Grodzisku Maz. | Joomla Templates