Strona główna Świetlica - aktualności Ping Pong w świetlicy szkolnej czyli coś dla ciała i umysłu
Ping Pong w świetlicy szkolnej czyli coś dla ciała i umysłu

tenis-stoowyKochani w naszej świetlicy rozpoczęliśmy nowa zabawę –grę w ping ponga. W ping-ponga mogą grać już kilkuletnie dzieci, młodzież, a na nawet osoby starsze. Tenis stołowy, to także doskonała propozycja dla osób z częściową lub wysoką niepełnosprawnością; na turniejach niepełnosprawni mogą konkurować z osobami pełnosprawnymi – przykładem jest chociażby tenisistka stołowa Natalia Partyka, która z powodzeniem uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i Londynie. W tej dyscyplinie nie są również dyskryminowane osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Tenis stołowy może być także dobrym sposobem na integrację dzieci, np. w klasach integracyjnych, a raz zakupiony sprzęt służy wiele lat. Gra w tenisa stołowego rozwija koordynację ręka-oko i kształtuje u zawodników takie same schematy, jakie mają miejsce przy przepisywaniu tekstu – jednoczesne obserwowanie i działanie. Badania udowodniły, że dzieci, które miały aktywny kontakt z tenisem stołowym, lepiej radzą sobie w początkowych fazach procesu edukacji. Jest to spowodowane właśnie tym, iż od najmłodszych lat ćwiczą koncentrację i szybkość reakcji. Oprócz tego gra w ping-ponga może pomóc dzieciom w walce z dysleksją typu wzrokowego, która staje się coraz bardziej powszechna. U jej podłoża leżą zaburzenia percepcji pamięci wzrokowej powiązane z zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej i ruchowo-przestrzennej. A gra w tenisa stołowego harmonizuje pracę mięśni ze zmysłem wzroku.
Tenis stołowy zwiększa również inteligencję dziecka, ponieważ wymaga opanowania szeregu taktycznych umiejętności: zasad, strategii, indywidualnego stylu gry. W tenisie stołowym każdy może rozwinąć swój własny styl gry wokół swoich silnych stron.

Zdjęcia