Strona główna
III edycja konkursu "Być jak Ignacy - zostań bohaterem nauki"

by jak ignacy zosta bohaterem naukinakrceni naukowcyDobiegła końca III edycja konkursu "Być jak Ignacy - zostań bohaterem nauki"
Już po raz trzeci nasza szkoła przystąpiła do rywalizacji o tytuł Naukowej Szkoły Roku. Nasze Koło Naukowe „Nakręconych Naukowców" składało się z ośmiu osób: Joasi, Martyny, Marysi, Oliwii, Natalii, Dominiki, Antka i Wiktora. Opiekę sprawowała Agnieszka Gontarz.
Spotykaliśmy się we wtorki w naszej sali przyrodniczej, jak również w inne dni - w zależności od potrzeb.
Nasze spotkania udokumentował Antek na filmie. Cały materiał nakręcony podczas zajęć „obrobił" i „poskładał", a efekty możemy podziwiać w raportach z poszczególnych etapów jak również w pracy końcowej, którą jest film "Krótkofalówki".

W realizacji naszego projektu pomagali nam zarówno Nauczyciele, Dyrekcja, Pracownicy Obsługi Technicznej i przez cały czas Rodzice naszych uczniów. Bardzo Wszystkim dziękujemy - bez Was nie byłoby nas :)

Konkurs w oczach uczestników:
https://drive.google.com/file/d/1mtOEIyhvbIMcLyBUXEUtBtbc1Abwzwa-/view?usp=sharing

Realizacja:
W tym roku poznawaliśmy sylwetki polskich naukowców, śledziliśmy ich losy, jak również historię ich odkryć i dokonań. Zapoznaliśmy się
z takimi wynalazkami, które zrewolucjonizowały naukę, jak również z takimi, które były inspiracją do dalszych prac i badań. Wykorzystaliśmy wszystkie scenariusze zaproponowane nam przez organizatora. W czasie trwania konkursu czyli od dnia 5 listopada 2018 do 30 kwietnia 2019 przeprowadzono w ramach zajęć pozalekcyjnych 27 godzin dydaktycznych z uczniami w czterech blokach tematycznych – każdy blok dedykowany był kolejno: Janowi Szczepanikowi, Kazimierzowi Funkowi, Marianowi Rejewskiemu i Henrykowi Magnuskiemu. Po zakończeniu realizacji każdego z bloków, przesyłaliśmy raporty

W dalszej części artykułu zamieściliśmy prezentacje z naszych działań:


Jan Szczepanik zaimponował nam, zwłaszcza swoją ciężką pracą, dążeniem do wiedzy, wytrwałością, niesamowitymi pomysłami.
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem nr 1: Jan Szczepanik: https://drive.google.com/file/d/12s_U-hUGP4Q6mwkMbCgZCJ8fobzggyk3/view?usp=sharing
Kazimierz Funk zaimponował nam: jako człowiek – był wytrwały, pomimo wrodzonej nieśmiałości wszędzie dawał sobie radę, pracował z poczuciem misji – chciał pomagać ludziom w zwalczaniu chorób; jako naukowiec – był szalenie przenikliwy i przewidujący, pasjonował się wieloma dziedzinami nauki a zwłaszcza biochemią; jako patriota – zawsze podkreślał swoje polskie pochodzenie.
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem nr 2: Kazimierz Funk: https://docs.google.com/presentation/d/1kzuBN5WPuCCAckY_hNOrNzCgWwiZQEhTZ3evb0Ev_aM/edit?usp=sharing
Marian Rejewski to jeden z Tych wielkich Matematyków, którzy którzy dzięki swojej ogromnej wiedzy i talentowi, żyjąc i pracując w konspiracji, ocalili miliony istnień ludzkich podczas tej okropnej i strasznej wojny. Jesteśmy przekonani, że o takich ludziach jak Rejewski, Zygalski i Różycki większość ludzi w Polsce wie za mało i mamy pomysł jak zwiększyć ich świadomość.
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem nr 3. Marian Rejewski: https://drive.google.com/file/d/1RZ1Cn5qx-xh_To8C8k9dPGIGNKY3Hezx/view?usp=sharing
Henryk Magnuski był wynalazcą "walkie - talkie". To właśnie krótkofalówki, umożliwiają do dziś szybkie porozumiewanie się w miejscach nie dostępnych nawet dla systemów telefonicznych. Nauczyliśmy się od niego, że watro
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem nr 4. Henryk Magnuski: https://drive.google.com/file/d/1q6j60mMZ5QRH_BDUSmOQsQpmD-NVKIOu/view?usp=shar

 

To niesamowite ile zrobiliśmy razem!
Najważniejsze dla nas podczas wszystkich etapów konkursu było to, że zrozumieliśmy jak ważna jest współpraca, wzajemna pomoc
i zrozumienie. Wiemy, że możemy na siebie liczyć i nie ma takich sytuacji z których nie ma wyjścia. Wiemy również, po zapoznaniu się z życiorysami naszych polskich wynalazców, że zdobywanie wiedzy to ciężka praca. Lecz tylko ci, którzy aktywnie uczą się i rozwijają swoje zainteresowania dochodzi się do sukcesu.
Tu chcielibyśmy zaprosić do zapoznania się z naszą pracą końcową, w którą włożyliśmy ogromnie dużo serca, zaangażowania i czasu.
Link do filmu - naszej pracy końcowej:
https://drive.google.com/file/d/1e8p1ErtYmBFmkV6AyNxP7Qo7EntwKeJ8/view?usp=sharing

Podczas kręcenia filmu "Krótkofalówki" byliśmy na łąkach o lokalnej nazwie "Szwedzkie Góry". W czasie pobytu na planie filmowym powstały nie tylko ujęcia do filmu, ale i również niepowtarzalne zdjęcia.
Zdjęcia wykonał tato Antka p. Jacek Zegarski. Bardzo dziękujemy! Link do zdjęć z planu filmowego:
https://drive.google.com/drive/folders/1lWAAMBGvuj_iwotJdEgVH740vajkpp2P?usp=sharing

 

nakrceni naukowcyJeżeli dotarliście aż tu drodzy Internauci to bardzo Wam dziękujemy :) Chcielibyśmy zaprezentować jeszcze sprawozdanie z działań koła "Nakręconych Naukowców" oraz naszej szkoły zgodnych z duchem konkursu. To sprawozdanie pokazuje jak wiele działań podejmowała, podejmuje i ma w planach nasza szkoła i jak bardzo są one zgodne z celami konkursu. To wszyscy Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice i Pracownicy naszej szkoły współtworzą taki klimat, który sprzyja kreatywności, wynalazczości, nauce. Tym sprawozdaniem chcieliśmy uhonorować również tych, którzy nie byli uczestnikami koła naukowego "Nakręcenie Naukowcy" a jednak włożyli ogromny wysiłek w to, że to koło tak wspaniale funkcjonowało. Nauczycieli - którzy inspirowali do kolejnych działań np. poprzez "Tydzień Matematyki", czy Nauczycieli przedszkolnych i nauczania początkowego, którzy tworzyli przyjazną atmosferę podczas występów dla młodszych kolegów, Nauczycieli historii i j. polskiego za fantastyczne akcje patriotyczne w naszej szkole, Pracowników obsługi za pomoc w realizacji nawet najbardziej zwariowanych pomysłów i oczywiście Dyrekcji za wsparcie, pomoc i przyjazną atmosferę :) Chwieliśmy również pokazać, że nasz wspólny wysiłek jest naprawdę ogromny!
Tu link do sprawozdania:
https://drive.google.com/file/d/1EpNTmvk5X9D5Z79OcOqHYMhHjjEhF3-4/view?usp=sharing

Agnieszka Gontarz

 
© 2008 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Szarych Szeregów w Grodzisku Maz. | Joomla Templates