Banner z dziewczynką trzymającą otwarty laptop na pomarańczowym tle

Program „Laptop dla ucznia” to rządowa inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji, zakłada ona, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop. Sprzęt może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz talentów i zainteresowań.

Strona producenta  który trafił w ręce naszych ucznów (sterowniki, podręczniki i pomoc techniczna).

Dodatkowo laptop dla czwartoklasisty można wyposażyć w oprogramowanie służące edukacji i nauce, będące w większości przypadków w użyciu w naszej szkole.
Jest to oprogramowanie darmowe różnych producentów:

• Pakiet biurowy LibreOffice instalowany na szklonych komputerach w pracowniach.
  • IrfanView – szybka przeglądarka grafik, wraz z prostymi funkcjami edycji.
  • Inkscape – zgodny z podstawą programową program do tworzenia grafiki wektorowej
  • GIMP – otwatoźródłowy program do grafiki rastrowej, przydatnej w internecie, instalowany na komputerach w naszych pracowniach.
  • Notepad++ - bardzo dobry, darmowy edytor kodów źródłowych instalowany również w naszych pracowniach komputerowych.
  • Scratch - stacjonarna, wersja offline edukacyjnego języka obiektowego, stworzonego do nauki programowania dla najmłodszych.
  • Python - popularny język programowania, instalator dla systemu Windows, wybieramy Download Windows installer (64-bit) z kolumny Wydania stabilne (Stable Releases).
  • SketchUp - program do projektowania 3D dla początkujących i profesjonalistów.- dostępny po zalogowaniu się na platformę Google Workspace for Education naszej szkoły.
  • Dysk Google - bezpiecznie przechowywanie plików i otwieranie ich na dowolnym komputerze/laptopie, wspópracuje z Google Workspace for Education, wymaga zalogowania.
  • Stellarium - darmowe, otwarte komputerowe planetarium.