logografika akcji Żonkile

19 kwietnia 2024 roku przypadła 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Już po raz dwunasty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną “Żonkile”.
Żółty żonkil jest symbolem solidarności i zbiorowej pamięci o tragedii warszawskich Żydów.

19 kwietnia przypinamy żonkile na znak, że „ Łączy Nas Pamięć „ o bohaterach i bohaterkach powstania w getcie warszawskim.
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w tej akcji. W dniach 16.04-19.04 2024 r. klasy 1-3 wysłuchały opowiadania „ Było, nie ma, jest”, klasy 4-6 obejrzały film edukacyjny „ Będę pisać”, a klasy 7-8 film animowany „Zdążyć przed Panem Bogiem”, zrealizowane pod patronatem Muzeum POLIN.
W przeddzień rocznicy, 18. 04 24 r. odbyły się spotkania uczniów klas 4-8 z panią Joanną Szumacher i panem Piotrem Strzemiecznym ze Stowarzyszenia Nowa Kultura i Edukacja.
Dzieci poznały historię społeczności żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim, wybitne postacie i rodziny żydowskie oraz symbole judaizmu i kultury żydowskiej.
Dziękujemy za ciekawą i pouczającą lekcję historii.

Zdjęcia

Tekst: Grażyna Kowalik, Zdjęcia: Renata Zygier