książki w bibliotece

Czy pamiętacie, gdy będąc dzieckiem byliście zasłuchani w głos mamy, która czytała Waszą ulubioną bajkę? Zamykaliście oczy, i wyobrażaliście sobie, że jesteście bohaterem ze swojej ulubionej książki. W wyobraźni przenosiliśmy się w świat fantazji, tajemniczy, pełen przygód.

W obecnych czasach czytanie książek często jest wypierane przez audiobooki, dzieci wolą oglądać filmy, i kolorowe, wesołe bajki. Ale czy na pewno? Otóż Kochani Rodzice, to wcale nie prawda. Czy warto czytać? Co nam daje czytanie książek, i jaką pełni rolę w życiu Waszego dziecka?

Czytanie, opowiadanie bajek, legend, czy snucie opowieści było znane od wieków. Do dzisiaj jest to dla wielu osób forma rozrywki, relaksu, i odskoczni. Wiadomym było od zawsze, że umiejętność czytania jest niezwykle pożyteczna. Czytanie książek wpływa przede wszystkim na rozwój intelektualny człowieka oraz na rozwijanie wrażliwości estetycznej człowieka, jego sfery emocjonalnej, kształtuje wyobraźnię i kreatywność oraz wpływa na wychowanie społeczne. Dzięki umiejętności czytania człowiek może rozwijać i doskonalić swoje umiejętności, pasje i zainteresowania. Czytanie otwiera dziecko na wartości płynące z literatury takie jak:

Kształtowanie i rozwój wyobraźni, rozwój życia emocjonalnego, rozwój wrażliwości estetycznej, rozwój intelektualny, oraz rozwój życia emocjonalnego, kształtowanie i rozwijanie więzi rodzinnych, kształtowanie wartości moralnych, wychowanie społeczne. Czytanie nie tylko wpływa na rozwój dziecka w wyżej wymienionych obszarach, ale również poszerza i wzbogaca wiedzę o świecie, wzbogaca zasób słownictwa, kształtuje poprawność i styl wypowiedzi, a co za tym idzie pozwala dziecku osiągnąć lepsze wyniki w nauce. Wreszcie, czytanie wpływa na rozwój zdolności poznawczych dziecka, takich jak koncentracja, pamięć, myślenie logiczne oraz nauka samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji. Dziecko osiągające sukcesy w szkole, ma większe szanse na osiągnięcie sukcesów w przyszłości.

Odpowiedni dobór literatury, oraz treści dopasowane do wieku i zainteresowań rozwijają wewnętrzną stronę życia człowieka. Czytanie ma ogromny wpływ na dzieci i młodzież, ponieważ szukają one wzorców, poszukują swoich bohaterów, mogą przenieść się w świat fantazji. Czytanie pozwala również dzieciom nauczyć się rozwiązywać problemy. Często na podstawie doświadczeń bohaterów książek uczą się w jaki sposób unikać kłopotów, jak rozwiązywać konflikty, w jaki sposób dążyć do osiągnięcia sukcesu. Czytanie pozwala im stać się kimś lepszym.

Czytanie w gronie bliskich nam osób pozwala na zacieśnienie więzów rodzinnych, budowanie relacji, zaufania, bezpieczeństwa, bliskości i porozumienia. Z całą pewnością, gdy będziemy czytać naszym dzieciom sami zauważymy, że nie będzie to czas stracony. Pamiętajmy, że ten czas kiedyś przeminie, nasze dzieci staną się dorosłe, a my zatęsknimy za tym, aby usłyszeć „poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato”.