Kobieta-dziewczyna kryjąca twarz w dłoniach

Drodzy Przyjaciele Szósteczki. Dziś rozpoczynamy nowy cykl: "Poważne rozmowy na poważne tematy". Ten cykl artykułów jest dla Ciebie Drogi Rodzicu. Dziś o ... depresji

Jak rozpoznać spadek formy psychicznej, aby zapobiec depresji?

Widzimy czasem, że nasze dzieci nie są do końca sobą? A może wydaje nam się, że mają czasem gorszy dzień, lub tych gorszych dni bywa coraz więcej?

Być może czasem nasze dziecko nie chce z nami po prostu rozmawiać. A może tylko czasem zaczyna się smucić? Ma kłopoty w szkole? Nie daje sobie z czymś rady? Ma nieporozumienia z rodzicami, kolegami? Depresja jest podstępna.

Często kryje się przez długi czas pod maską. Osoby w depresji wcale nie muszą wyglądać jak z broszur informacyjnych, ulotek czy reklam. Nie muszą się snuć ze spuszczoną głową i nieobecnym wzrokiem. Ba! Mogą się nawet głośno śmiać. Ale to nie jest śmiech, który daje im radość. To zasłona.
To od nas Drodzy Rodzice, Dziadkowie, Opiekunowie, Nauczyciele zależy, abyśmy potrafili dostrzec problem i wiedzieli, jak pomóc.
Rozpoznanie obniżenia nastroju i formy osłabienia psychicznego u dzieci i młodzieży jest kluczowe w zapobieganiu depresji.
Obniżenie nastroju jest jednym z objawów depresji u dzieci i nastolatków.
Może się objawiać poprzez częste zmiany nastroju, drażliwość, brak zainteresowania codziennymi aktywnościami, izolację społeczną i trudności w relacjach z innymi. Forma osłabienia psychicznego może składać się z różnych elementów, w tym utraty zainteresowania i radości z życia, obniżonej energii, zmiany w apetycie i snu, a także trudności w koncentracji i zapamiętywaniu .
Aby zapobiec depresji u dzieci i młodzieży, ważne jest, aby Rodzice i Opiekunowie byli uważni na objawy obniżonego nastroju i formy osłabienia psychicznego.
Jeśli zauważą Państwo, że dziecko traci zainteresowanie swoimi zwykłymi zajęciami lub ma trudności w relacjach z innymi, warto porozmawiać z dzieckiem i poprosić o wsparcie specjalisty, takiego jak psycholog czy psychiatra.
W takiej sytuacji można udać się na rozmowę i prosić o wsparcie pedagoga i psychologa szkolnego, porozmawiać z wychowawcą, udać się do poradni.
Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia lękowe, które często towarzyszą depresji u dzieci i młodzieży .
Dbanie o zdrowie psychiczne dziecka i młodzieży jest niezwykle ważne, aby zapewnić im najlepsze szanse na rozwój i szczęście w przyszłości.
A co można zrobić aby zapobiec depresji?
Tutaj warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić jak wygląda nasz każdy dzień. Gdzieś się spieszymy, nie mamy dla siebie czasu, relacje rodzinne, towarzyskie schodzą na drugi plan, często są bardzo powierzchowne. Wysyłamy nasze dzieci na najlepsze z możliwych dodatkowych zajęć, umożliwiamy im rozwijanie ich pasji, zainteresowań, inwestujemy w ich przyszłość.
Czy ta gonitwa za sukcesem nie przesłania nam tego co najważniejsze?
Budowanie relacji z dzieckiem, zaufania, dawanie bezpieczeństwa powinno być w naszej codzienności nadrzędne. Dzięki temu zauważymy, że dzieje się coś niepokojącego. Dajmy sobie czas na bycie razem. Wyjdźmy na spacer, zagrajmy w coś razem, zjedzmy jeden posiłek z całą rodziną. Bez włączonego telewizora, bez telefonu, bez słuchawek na uszach. Poznajmy się od nowa. Rozmawiajmy, ale nie przesłuchujmy