Parki Narodowe w ich miejscach na mapie Polski

Piątek 19 kwietnia był w naszej szkole wyjątkowy. Tego dnia bowiem odbyła się kolejna edycja międzyszkolnego konkursu pn. „Grodzisk Kuźnią Młodych Talentów”. W tym roku tematyka obejmowała wiedzę z zakresu znajomości polskich parków narodowych. W rywalizacji wzięło udział 6 szkół z terenu gminy: SP Nr 1, SP Nr 2, SP Nr 4, SP Nr 5, SP Nr 6, SP Książenice.

Wśród zgromadzonych w sali gimnastycznej nie zabrakło także gości. Zmaganiom przyglądała się pani Mariola Olczak z Biura Oświaty Gminy Grodzisk Mazowiecki, pani Ewa Błahuta – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 oraz pan Paweł Szustakiewicz – miłośnik podróży, który wygłosił bardzo ciekawą prelekcję nt. swoich wypraw w różne zakątki świata, przedstawił wiele interesujących ciekawostek przyrodniczych podpartych zdjęciami ze swoich wyjazdów.
Uczestnicy zmierzyli się z 7 zadaniami, które sprawdzały ich wiedzę nt. wszystkich parków narodowych znajdujących się na terenie naszego kraju. Począwszy od logo, głównych gatunków roślin i zwierząt dominujących w danym parku, jego lokalizację, na zasadach zachowania obowiązujących w tym miejscu skończywszy. Wszyscy uczestnicy fantastycznie poradzili sobie z zadaniami. Widać było, że rozwiązywanie każdych kolejnych sprawiało im wiele radości, a mało trudności. W czasie kiedy uczniowie pracowali nad odpowiedziami oprawę muzyczną zapewniał nam chór z naszej szkoły pod kierunkiem p. Aleksandry Chyziak. Po blisko 2-godzinnych zmaganiach poznaliśmy najlepszych:
1. Szkoła Podstawowa nr 4
2. Szkoła Podstawowa nr 2
3. Szkoła Podstawowa nr 1
4. Szkoła Podstawowa nr 6
5. Szkoła Podstawowa nr 5
6. Szkoła Podstawowa z Książenic
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe, a także roślinkę – drzewko (buk), by krzewić w młodych potrzebę dbania o środowisko przyrodnicze. Bardzo dziękujemy za roślinki Nadleśnictwu Radziwiłłów oraz firmie „Baziółka”, która udostępniła nam swoje dobro – zioła w doniczce, stanowiące również nagrodę w konkursie.
Uczniom i nauczycielom bardzo serdecznie gratulujemy wiedzy i osiągniętego sukcesu. Brawo!

Zdjęcia Małgorzata Gnat

Zdjęcia Renata Zygier