Orzeł biały ułożony w czerwonych sercach

Nasza szkoła ma wyjątkowego patrona. To zobowiązuje nas do zgłębiania jego historii nieustannie. W związku z tym, 12 października dwie klasy szóste udały się na wycieczkę do Warszawy, by wyruszyć szlakiem Szarych Szeregów. Podróż rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, gdzie wzięliśmy udział w lekcji muzealnej, podczas której przybliżono nam historię naszej Ojczyzny z okresu II wojny światowej. Lekcja miała charakter prelekcji połączonej z prezentacją eksponatów przechowywanych w placówce muzealnej.

Ciekawym dopełnieniem tej wizyty była gra terenowa, w czasie której szóstoklasiści rozwiązywali różne zadania związane z Powstaniem Warszawskim. Aktywność ta spotkała się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Kolejnym punktem na trasie naszego wyjazdu był Grób Nieznanego Żołnierza oraz wizyta na starych Powązkach, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach wielu bohaterów, w tym „Alka”, „Rudego” i „Zośki” oraz Aleksandra Kamińskiego, autora „Kamieni na Szaniec”. Nasza wycieczka uświadomiła nam w jak innych czasach teraz żyjemy. Dzięki bohaterskiej postawie wielu ludzi, którzy zginęli kiedyś walcząc o Polskę, dziś mamy wolny kraj. Nadal jednak musimy sobie to przypominać, by pamięć o nich nigdy nie zginęła.

Tekst: Magdalena Kowalczyk