21 listopada 2023 w naszej szkole odbyły się spotkania profilaktyczne z funkcjonariuszem grodziskiej Policji, mł. asp. Kamilem Sobótką.

Policjant przedstawił zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne oraz zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi.

Bardzo ważną częścią spotkania był temat cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić.

Wyjaśnił, że zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Prowadzący spotkanie poradził, jak postępować, gdy młody człowiek jest świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.

Pogadanka w dwóch grupach wiekowych (klasy 3,4,5 oraz klasy 6,7,8) dotyczyła również korzystania z popularnych komunikatorów oraz platform internetowych. Policjant przypomniał dzieciom, w jakim wieku można korzystać z takich technologii, przypomniał o regulaminie dot. wieku użytkownika.

Dzieci z klas 3,4,5 dowiedziały się również, jak zachować się w sytuacji zagrożenia np. atakiem terrorystycznym.

Omówiono również temat odpowiedzialności karnej za czyny niedozwolone wykonane w szkole i poza nią. Uczniowie dowiedzieli się jakie konsekwencje prawne czekają na nich za łamanie szkolnych zasad, za nieposzanowanie mienia, kradzieże itp.

Najmłodsze dzieci dowiedziały się, jak reagować w sytuacji gdy widzą, że obok nich dzieje się coś złego, jaki nr alarmowy wybrać, by poprosić o pomoc.

Z uczniami omówiono również tematykę dotyczącą bezpieczeństwa w drodze do szkoły i powrocie do domu.

Uczniowie wykazali spore zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami.

Dziękujemy za profesjonalne przeprowadzenie prelekcji.

Tekst:  Anna Lipner

Zdjęcia wkrótce