Uczniowie klasy 8c wyruszyli 7 października szlakiem Szarych Szeregów. Nasza koleżanka zamieniła na czas wycieczki mundur harcerski na mundur żołnierza Szarych Szeregów, by wspólnie przenieść się w czasy okupowanej Warszawy.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od poznania Liceum im. S.Batorego - szkoły, w której zdobywali wiedzę Rudy, Alek i Zośka. Następnie ulicami Warszawy przemieściliśmy się pod kamienicę rodziny Janka Bytnara. Aleją Szucha dotarliśmy do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie idąc korytarzem więziennym mogliśmy zobaczyć jak wyglądały wewnątrz cele więźniów. W sali Pawiacki dzień 1939-1944 poznaliśmy rozkład dnia powszedniego, a w sali Reliktów oryginalne, wydobyte z gruzów przedmioty i elementy ubrań. Największe wrażenie zrobiła na nas sala Grypsów, w której słuchaliśmy nagrań fragmentów grypsów opowiadających o dramatycznych przeżyciach więźniów Pawiaka. Dalsza część naszej wycieczki to gra miejska pod hasłem "akcja pod Arsenałem". W trakcie gry poznaliśmy szczegóły przygotowania i odbicia z rąk hitlerowców Janka Bytnara „Rudego”, akcji „V” i akcji „Góral”, zapoznaliśmy się z przedmiotami związanymi z historią Szarych Szeregów, wykonywaliśmy zadania małego sabotażu. Scenariusz gry oparty był na powieści Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Wiedzę zdobytą w czasie wycieczki na pewno wykorzystamy na lekcjach języka polskiego omawiając treść lektury oraz na lekcjach historii. Naszą patriotyczną wycieczkę będziemy jeszcze długo wspominać.