wirtualnie z Janem Kochanowskim

W tym roku szkolnym ponownie odwiedziła nas Pani Agnieszka Zielińska, nauczycielka V LO w Płocku, blogerka i autorka książek pt. „Podróże literackie”. Od kilkunastu lat jeździ po świecie śladami pisarzy, poetów i bohaterów literackich. Odbyła już ponad dwieście takich wypraw i o nich właśnie opowiada w swoich utworach.

Tym razem klasy siódme i ósme wyruszyły w wirtualną wyprawę szlakiem Jana Kochanowskiego. Prowadząca, prezentując zdjęcia, opowiedziała uczestnikom o miejscach bliskich autorowi „Trenów”.
Te niezwykłe i nietypowe lekcje języka polskiego prowadzone przez Panią Agnieszkę za każdym razem wzbudzają duże zainteresowanie uczniów. Dzięki zajmującym opowieściom siódmo i ósmoklasiści poszerzyli swoją wiedzę o Adamie Mickiewiczu, Henryku Sienkiewiczu i ostatnio o Janie Kochanowskim. O pozytywnych opiniach uczniów świadczą recenzje dołączone do tego artykułu.
Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce Zielińskiej za pełne pasji zajęcia i za to, że znalazła dla nas czas. Życzymy jeszcze wielu takich inspirujących podróży i kolejnych wspaniałych książek. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie literackie.
Zachęcamy również do odwiedzenia blogu autorki „Podróży literackich”:

RECENZJE
***
Moim zdaniem lekcja z Panią Agnieszką Zielińską była interesująca i pouczająca. Prowadząca opowiadała ciekawie i bardzo mnie zaintrygowała swoimi historiami. Na początku jej pasja nie wydawała mi się godna uwagi, lecz później stwierdziłam, że to super sprawa – podróżowanie po świecie śladami znanych pisarzy…
Tym razem dowiedzieliśmy się wielu nowych i zapadających w pamięć ciekawostek o Janie Kochanowskim. Najbardziej zaciekawiła mnie opowieść u ukochanym miejscu tego poety – Czarnolesie. Tam właśnie zbudował dom, ożenił się i odchował dzieci. Spędził tu szczęśliwe chwile, ale też spotkała go wielka tragedia, zmarły jego ukochane córki Urszula i Anna.
Po tej lekcji chętnie poczytam blog Pani Agnieszki i poznam jej książki. Chciałabym, aby autorka odwiedziła nas raz jeszcze. Z przyjemnością posłucham opowieści o innym znanym pisarzu.
Zosia Filipiak z klasy 7b

***
Dnia 23 września 2021r. na lekcji języka polskiego wraz z dwoma innymi klasami połączyliśmy się online z Panią Agnieszką Zielińską. To już nasze kolejne spotkanie z autorką „Podróży literackich”. Poprzednie o Henryku Sienkiewiczu zrobiło na mnie duże wrażenie. Tym razem poszerzyliśmy wiedzę o poecie Janie Kochanowskim. Właśnie teraz omawiamy jego twórczość na zajęciach języka polskiego.
Na początku posłuchaliśmy opowieści o Sycynie, miejscu, gdzie autor spędził dzieciństwo. Następnie podróżowaliśmy do Wilna, miasta, w którym Kochanowskim przebywał z królem Zygmuntem Augustem. Nie mogło zabraknąć również Czarnolasu. Tam twórca spędził najszczęśliwszy czas w swoim życiu, cieszył się rodziną, tworzył i przebywał na łonie natury. W miejscu słynnej lipy stoi pomnik poety. U podnóża sarkofag Urszuli – najukochańszej córki. Na końcu dobrnęliśmy do Lublina, gdzie zmarł pisarz i Zwolenia, gdzie został pochowany w krypcie kościelnej.
Moim zdaniem polonistka Agnieszka Zielińska opowiada z wielką pasją. Do prezentacji dołącza zdjęcia ze swoich podróży. Podczas tej lekcji najbardziej zaciekawił mnie okres czarnoleski, gdyż Kochanowski był wtedy radosny i szczęśliwy.
Każde spotkanie z autorką to niezwykła przygoda literacka. Z chęcią posłucham o innych fascynujących podróżach śladami pisarzy, dlatego czekam na kolejną lekcję z Panią Agnieszką.
Agata Popelyukh z klasy 7b