osa

Jak wygląda osa? Czy jest pożyteczna? Czego się boi i czy jej użądlenie naprawdę boli , ale przede wszystkim, jak wygląda gniazdo os z bliska? Na te i inne pytania odpowiedź poznali w środę 19 października uczniowie klasy 4b. Tego dnia bowiem na lekcji przyrody gościliśmy Pana Krzysztofa Zegarskiego, który jest zarówno strażakiem i na co dzień pracuje w PSP w Grodzisku Mazowieckim, a także wykwalifikowanym ratownikiem medycznym.

Nasz gość przybył do nas z niespodzianką, która kryła się w wielkim pudle, a było to …. najprawdziwsze gniazdo os, które zostało jakiś czas temu usunięte z jednego z gospodarstw domowych! Pan Krzysztof przedstawił uczniom najważniejsze informacje związane z osami. Poinformował nas o tym, że osy pomimo swojego uroku są jednak niebezpiecznymi owadami, które mogą wyrządzić wiele szkód. Przedstawił proces tworzenia gniazda przez osy oraz zwrócił uwagę na miejsca, w których mogą się one znajdować. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz gniazda, który jednocześnie wywołał niemałe poruszenie wśród uczniów. Każdy mógł zobaczyć, a nawet dotknąć najprawdziwsze gniazdo, które oczywiście było już puste, A jak ono wygląda? Są to domki w nieregularnych kształtach. Osy budują je przy pomocy papieru, który same wytwarzają. Wykorzystują do tego ślinę i kawałki drewna. Przygotowane surowce łączą ze sobą, tworząc komory lęgowe, dzięki którym powstaje kilka charakterystycznych plastrów, co możemy nazwać gniazdem os. Nasz gość pouczył także dzieci jak reagować na ugryzienie osy i co zrobić w sytuacji kontaktu z tymi owadami. Nasze zajęcia były bardzo ciekawe, angażujące dzieci i wzbudzające ich aktywność na lekcji. Bardzo dziękujemy za tak cenną porcję informacji.