Ratowanie na spontanie - pierwsza pomoc

15.12.2022. uczniowie klasy 7B uczestniczyli w warsztatach w ramach projektu „Ratowanie na Spontanie”, realizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny (IFMSA- Poland). Akcja ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat sposobów udzielania pierwszej pomocy.

Prowadzącej zajęcia studentce IV roku medycyny, pani Weronice zależało, aby każdy uczestnik zrozumiał, że do działania na miejscu zdarzenia nie jest potrzebna duża, specjalistyczna wiedza, a wystarczyć mogą tylko dwie ręce i dobre chęci. Na początek klasa obejrzała prezentację o tym jak zachować się i pomóc osobie m.in. podczas krwotoku z nosa, omdlenia, ataku padaczki czy zawału serca. Następnie każdy z uczniów mógł przećwiczyć jak udzielić pierwszej pomocy na fantomach: osoby dorosłej, dziecka oraz niemowlęcia.

Wszystkim uczestnikom zajęć bardzo się podobało, oby zdobyta wiedza została w głowach jak najdłużej. Pamiętajmy, że lepiej jest być zawsze przygotowanym. Nigdy nie wiemy czy nie będziemy świadkami niebezpiecznego zdarzenia, a obowiązkiem każdego jest udzielenie pierwszej pomocy.

Maja Romaniuk, 7b