Być jak Ignacy logografika

Miło nam poinformować, że udało nam się zrealizować kolejny, czwarty już etap programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”. Tym razem uczestnicy koła naukowego zgłębiali tajniki właściwej komunikacji międzyludzkiej. Każdy uczeń miał okazję sprawdzić się w roli mówcy i słuchacza. Zadanie okazało się trudne, ponieważ wydawać by się mogło, że tak prosta czynność jaką jest przekazanie zebranym kolegom i koleżankom konkretnej informacji, jednak sprawiła trochę problemów.

Wynikały one m.in. z szumu informacyjnego, kiedy to słuchacze mają utrudniony przepływ wiadomości. Rozmówcą być też nie jest łatwo, ponieważ trzeba potrafić skupić na sobie uwagę swoich słuchaczy, wiedzieć jak mówić żeby nas słuchano. Uczniowie poznali także sposoby komunikowania się z innymi i uświadomili sobie, że do tego nie są potrzebne tylko słowa. To co czujemy, myślimy możemy także wyrazić za pomocą gestów, mimiki twarzy, czy też kontaktu fizycznego i wzrokowego. W trakcie naszych spotkań omawialiśmy również odmiany języka polskiego, poznaliśmy pismo Braille`a, oraz zapoznaliśmy się z informacjami na temat języka migowego, który jest formą komunikacji osób głuchych, głuchoniemych i niedosłyszących. Zajęcia były bardzo interesujące i spotkały się z dużym zainteresowaniem wszystkich uczniów uczestniczących w zajęciach.