zdjęcie przedstawia Zamek Królewski w Warszawie

Przedszkolaki z 0a i 0b udały się na wycieczkę do Zamku Królewskiego w Warszawie i uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pt. „Wizyta u króla”. Zwiedziły komnaty przyglądając się zabytkowym meblom i obrazom oraz poznały zwyczaje panujące na dworze królewskim.

Podczas wędrówki po wybranych salach (tronowa, balowa, sypialnia, garderoba) przedszkolaki zdobywały informacje na temat codziennego życia oraz przywilejów ostatniego polskiego króla – Stanisława Augusta.

Pani przewodnik zdradziła kilka królewskich sekretów, na przykład, że król na śniadanie jadał rosół. Spotkanie przedszkolaków z królem urozmaicały różne zadania, np. rozszyfrowanie symboliki liter na tronie królewskim oraz wystroju sal zamkowych, odnalezienie królewskiego jabłka, otwieranie tajemniczych drzwi króla czy nauka zachowań wobec króla – dygnięcia. Sypialnia królewska zaskoczyła nas niezwykle krótkim królewskim łożem. Ogromnie byliśmy zdziwieni dowiadując się, że władca sypiał w pozycji pół-siedzącej. Nie ominęliśmy królewskiej garderoby. To ważna komnata, gdyż król spędzał w niej sporo czasu na ubieraniu, czesaniu i pudrowaniu włosów, a trwało to ponad dwie godziny! Zwiedziliśmy także podziemia, które są najstarszymi częściami zamku. Tam zeszliśmy do piwnicy więziennej, w która stanowiła najniższą kondygnację zamku. Wycieczka bardzo nam się podobała. Następnie udaliśmy na fantastyczną zabawę do sali zabaw ,gdzie mogliśmy skakać, zjeżdżać, jeździć samochodami, wspinać się, a przede wszystkim dać upust naszym emocjom. Zabawa była wyśmienita. Wracając napełniliśmy puste brzuszki w McDonald's.

Tekst- Aleksandra Dziewicka

Zdjęcia- Katarzyna Wysocka, Małgorzata Kuć