8c na Cmentarzu na Powązkach

W zeszłą środę, to jest 19 października 2022 roku, klasa 8c wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Warszawy pod hasłem „Szlakiem Szarych Szeregów”.
O godzinie 8:15 zebraliśmy się pod szkołą, a kilka minut później wyruszyliśmy w drogę autokarem. Kilkanaście minut po godzinie dziewiątej byliśmy na miejscu. Po wyjściu z autokaru przywitał nas wesoły przewodnik, który oprowadził nas po Cmentarzu Wojskowym na

Powązkach, gdzie zobaczyliśmy miejsca pochówku wielu osób ściśle związanych z historią naszej ojczyzny, ale przede wszystkim, słuchając ciekawych anegdot, odwiedziliśmy groby głównych bohaterów lektury „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Więzienia Pawiak. Jak się okazało, w tym dniu było duże zainteresowanie wśród grup zwiedzających i musieliśmy poczekać na swoją kolej. Gdy weszliśmy już do muzeum, udaliśmy się do sali, gdzie w ogromnym skupieniu, przy przyciemnionych światłach, wysłuchaliśmy kilku grypsów więziennych, napisanych przez byłych więźniów do ich rodzin i przyjaciół. Po skończonym seansie podążaliśmy za przewodnikiem, który oprowadzał nas po muzeum i opowiadał wiele ciekawych historii na temat więziennego życia. Pod koniec, dostaliśmy trochę czasu wolnego, w którym mogliśmy samodzielnie pooglądać przedmioty osobiste osadzonych tam więźniów.
Następnie pojechaliśmy pod Arsenał, gdzie 26 marca 1943 r. doszło do słynnej akcji Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk”, podczas której w wyniku poniesionych ran zginęli „Alek” - Aleksy Dawidowski oraz „Rudy” -Jan Bytnar.
W drodze powrotnej, przejeżdżaliśmy koło ul. Szucha, gdzie podczas II wojny światowej znajdowała się siedziba Gestapo, w której w bestialski sposób przesłuchiwano więźniów Pawiaka w tym naszego bohatera „Kamieni na szaniec” – „Rudego”. Widzieliśmy również pomnik Mikołaja Kopernika, z którego Alek podczas jednej z akcji, chcąc uczcić urodziny polskiego astronoma, usunął niemiecką płytę zasłaniającą napis „Mikołajowi Kopernikowi – Rodacy”.
Do szkoły wróciliśmy około godziny 15.
Wycieczka do Warszawy była dla nas wielką lekcją o przyjaźni, historii i patriotyzmie. Na pewno zapamiętamy ją na lata.
Franek Staciwa 8c.

Zdjęcia