logografika_niebieskie serce symbolizujące autyzm

Dnia 29 listopada gościliśmy na lekcji języka polskiego w klasie 5a, Panią Martę Bukat, doświadczoną nauczycielkę, która poprowadziła zajęcia na temat autyzmu. Pani Marta pracuje na co dzień z dziećmi z zaburzeniami autystycznymi i ma obszerną wiedzę na ten temat.

Na początku prowadząca zapoznała piątoklasistów z najważniejszymi informacjami dotyczącymi autyzmu, który charakteryzuje się trudnościami w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i stereotypowymi zachowaniami.

Zaskoczenie wśród uczniów było duże, gdy dowiedzieli się, że tak znane i wybitne osoby jak: L. Messi, W. A. Mozart, A.Einstein, I.Newton to autystycy, mający szczególne zdolności w jakiejś dziedzinie. Wybitne uzdolnienia często zdarzają się wśród autystyków, ale są też tacy, którzy cierpią na niepełnosprawność intelektualną.
W dalszej części zajęć Pani Marta rozmawiała z klasą na temat empatii, opowiedziała o tym, w jaki sposób diagnozuje się autyzm. Następnie poprowadziła warsztaty, dzięki którym uczniowie mogli wczuć się w sytuację autystów oraz dostrzec problemy, z jakimi spotykają się w swoim codziennym życiu. Praca w grupach była emocjonująca. Klasa bardzo zaangażowała się w wykonanie poszczególnych zadań. Po podzieleniu się wrażeniami i refleksjami z tego nowego doświadczenia, uczniowie obejrzeli krótki film związany z tematem, który stanowił podsumowanie lekcji.
Dziecko z autyzmem, może się „dziwnie” zachowywać. Dlatego powinniśmy poświęcić mu czas, spróbować zrozumieć i pomóc. Dla nas niektóre sprawy, wydają się oczywiste, dla innych takie nie są i mogą je odbierać w zupełnie odmienny sposób.
Bardzo dziękujemy Pani Marcie za poświęcony czas, zaangażowanie i poprowadzenie tych niezwykle ciekawych zajęć. Zapraszamy na kolejne spotkania.