Liczba Pi

Od 13 do 17 marca uczniowie naszej szkoły najbardziej integrowali się z matematyką. Głównym celem Tygodnia Matematyki było pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda, pyszne ciasteczka i mnóstwo zabawy.
Tegoroczne świętowanie było jednak wyjątkowe. Szesnasta i siedemnasta  cyfra po przecinku to kolejno 2 i 3 – czyli końcówka liczby określającej rok 2023.
Wydarzeń nie sposób było przeoczyć. Szkoła przyozdobiła się w hasła, cyfry, lapbooki, portrety liczby pi. Wszędzie matematyka.

Świętowanie miało miejsce na przerwach i lekcjach. Rozwiązywaliśmy krzyżówki, rebusy quizy. Robiliśmy bransoletki zgodne z rozwinięciem liczby pi. Oglądaliśmy prezentacje, filmy. Z zainteresowaniem odnajdowaliśmy liczbę pi w wierszach, na plastyce czy nawet w Biblii. Zapoznaliśmy się z filmikiem w języku angielskim o liczbie π, czytaliśmy wiersz W. Szymborskiej i K. Cwojdzińskiego mówiący o π. Szukaliśmy symetrii w świecie a także dat swoich urodzin w rozwinięciu liczby pi.
Uczniowie naszej Szósteczki wykazali się jak zawsze dużą kreatywnością. Dzielili się wieloma pomysłami na lekcjach z wykorzystaniem tajemniczej, ‘smakowitej’ liczby, czyli Ludolfiny. Cały tydzień, był tygodniem poświęconym w SP6 nabywaniu przez uczniów nowych kompetencji matematyczno-informatycznych. Udowodniliśmy wszystkim, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, “suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.
12 marca obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Matematyki, który z inicjatywy 4improve został wpisany do kalendarza świąt nietypowych oraz faktopedii, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „Zainwestuj w matematykę”. Przygotowana prezentacja przez autorów strony do interaktywnej nauki matematyki e-math.pl, bardzo podobała się uczniom i pozwoliła jeszcze z innej perspektywy poznać królową nauk.
W czwartek 16 marca braliśmy udział w konkursie Kangur Matematyczny. Na wyniki czekamy z wielkimi nadziejami.
Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom i Wam kochani uczniowie za tak duże zaangażowanie w przygotowanie tradycyjnych ciasteczek z liczbą pi, tego dnia każdy miał szansę osłodzić sobie życie dzięki matematyce. Dotarłyśmy z łakociami do każdego ucznia, każdego pracownika w naszej szkole. Niektórzy, już pytają, kiedy obchodzi święto jakaś inna liczba, …zatem warto było.
Zaangażowanie w ogłoszone wcześniej konkursy matematyczne było również olbrzymie, dlatego bardzo długo obradowało jury, które musiało przyznać trzy pierwsze miejsca w kategoriach: lapbook matematyczny, portret liczby pi oraz figura liczby pi. Poziom prac bardzo wysoki i wszyscy zasługujecie na olbrzymią pochwałę. Ostatecznie wyniki wyglądają następująco:
Kategoria lapbook matematyczny
I miejsce: Agata Popeluch klasa 8b;
II miejsce: Sofiia Babii klasa 8c;
III miejsce: Oliwia Kalicińska kl.8d;
Kategoria portret liczby pi
I miejsce: Emilia Mierzejewska klasa 5b;
II miejsce: Nikodem Kaczyk klasa 1b;
III miejsce: Kuba Gnat kl.6a;
Kategoria figurka liczby pi
I miejsce: Marta Szurbak klasa 5a;
II miejsce: Karolina Bęczkowska klasa 7a;
III miejsce: Antonina Stani kl.8c;
Jeszcze raz w tym miejscu dziękujemy za ogrom przygotowanych prac, zaangażowanie i wasze pomysły.
Mamy nadzieję, że w tych dniach każdy uczeń znalazł coś dla siebie interesującego. Nawet na tak poważną naukę, jaką jest matematyka, warto czasem spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Święto matematyki niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia, a więc… przyjemne z pożytecznym!
Serdecznie dziękujemy wszystkim za pełne zaangażowanie i super zabawę.

Zdjęcia