Książki położone jedna na drugiej i napis DEBATA

25.04.2025 r. w naszej szkole odbyła się pierwsza Szkolna Debata Oxfordzka. To było wyjątkowe wydarzenie dla nas wszystkich.Uczniowie klas 4 - 8 mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w rozprawce na żywo. Naszymi ekspertami – tzw. Oponentami były: pani Katarzyna Kowalewska - pisarka, pani Agnieszka Goleniak –dziennikarka Radia Bogoria oraz pisarka, pani Magdalena Żerek - promotorka literatury młodzieżowej z Biblioteki Publicznej w Grodzisku Mazowieckim Publicznej

oraz przedstawiciele naszej młodzieży, czyli zespół Propozycji, uczniowie z klas 7 -8:  Agata Popeluch z klasy 8b, Jakub Fijałkowski z klasy 7a oraz Nina Kowalik z klasy 7b.

Tematem przewodnim debaty była teza: Współczesna młodzież nie czyta książek.

Zespół propozycji bronił zaciekle podanej tezy, choć jak się później okazało nie do końca sam wierzył w jej słuszność. Oponenci natomiast, byli wspaniale przygotowani. Oprócz twardych dowodów wynikających ze statystyk, które mówią, że ponad 70% młodzieży czyta książki, panie przedstawiały  historie z własnego życia rodzinnego, które świadczyły na ich korzyść i pokazywały, że młodzi ludzie czytają książki.

Dyskusja była bardzo burzliwa, a argumenty obydwu stron nie do podważenia Publiczność z zapartym tchem słuchała wymiany poglądów, była bardzo aktywna i zadawała mnóstwo pytań i nawet przed zakończeniem rozprawki już chciała głosować.

Wynik głosowania był jednoznaczny: nasza szóstkowa młodzież czyta książki. Z czego bardzo się cieszymy, choć od zawsze wiedzieliśmy, że mamy bardzo mądrą młodzież w naszej szkole.