Poznaj Polskę logografika rządowego projektu edukacyjno-krajoznawczego

18 maja 2023r. dwie klasy – 5a i 6b, udały się na wycieczkę szkolną do Tomaszowa Mazowieckiego. W programie było zwiedzanie dwóch ciekawych miejsc z listy rekomendowanej przez MEiN. Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy był Skansen rzeki Pilica, który jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Wiele zgromadzonych w nim eksponatów otrzymało w Skansenie „drugie życie”. Zobaczyliśmy tam drewniany młyn wodny, ponad 30 kamieni młyńskich pochodzących z nieistniejących już młynów z dorzecza Pilicy, repliki różnych starych przedmiotów, militarne eksponaty, które w większości zostały wydobyte z rzeki.

Jest to największa tego typu kolekcja w Polsce. W Skansenie Rzeki Pilicy można także oglądać obiekty i eksponaty pochodzące ze Spały – urokliwej, nadpilickiej miejscowości, będącej świadkiem wielu ciekawych wydarzeń. Perełką tego miejsca jest budynek poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin.

Nieopodal Skansenu znajduje się także bardzo urokliwe miejsce zwane Niebieskimi Źródłami. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej o wybitnych walorach krajobrazowych. Są to wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.

Ostatnim punktem na naszej wycieczkowej mapie było zwiedzanie Grót Nagórzyckich. To miejsce wzbudziło niemałe emocje wśród uczniów. W skałach piaskowcowych, które dominują na tym obszarze powstały liczne jaskinie w wyniku drążenia i wydobywania niezbędnego surowca. Współcześnie w miejscu tym wyznaczono trasę turystyczną, którą wzbogacono o ekspozycję, a celem jej jest zaprezentowanie przestrzeni i dziejów Grot Nagórzyckich, procesu wykorzystania unikalnego piasku pochodzącego z miejscowych złóż, tradycyjnej technologii wyrobu szkła, a także zapoznanie zwiedzającego z legendami regionu tomaszowskiego. Zawiera ona m.in. manekiny, repliki narzędzi górniczych z epoki, w której powstawały groty, fragmenty zastygniętej masy szklanej oraz klepsydr stanowiących logotyp trasy turystycznej.

Nasza wycieczka była bardzo bogata w nowe doświadczenia, wrażenia i odczucia. Poznaliśmy ciekawe miejsca i zakątki naszej Polski, jej środowisko przyrodnicze, elementy tradycji, zabytki kultury i historii. To był bardzo wartościowy wyjazd.

Zdjęcia