kolorowe puzle

Drodzy Rodzice, zdarza się, że pojawiają się pytania, jak stać się partnerem dla naszego dziecka, co zrobić, aby dziecko nam ufało, jak sprawić, abyśmy zaczęli się dogadywać, czy jestem autorytetem dla swojego dziecka?

Budowanie relacji i zaufania między nastolatkiem a rodzicem jest niezwykle ważne dla zdrowego rozwoju młodej osoby. Pamiętaj, że budowanie trwałej relacji z dzieckiem to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i troski. Bądź gotowy do wysłuchania, zrozumienia i wspierania swojego nastolatka, a relacja między wami będzie się rozwijać.

Czasami zapominamy o tym, że kiedyś też byliśmy nastolatkami, i wcale nie byliśmy łatwymi partnerami do rozmowy. Jak zatem stać się rodzicem godnym zaufania dla naszego wszystko wiedzącego nastolatka, zamkniętej w sobie nic nie mówiącej nastolatce?
Zaufanie i dobre relacje między nastolatkiem a rodzicem są fundamentalne dla zdrowego rozwoju i samopoczucia nastolatka. Pozwalają na otwartą komunikację, wsparcie emocjonalne, ustalanie granic, budowanie zdrowych relacji i poczucie bezpieczeństwa. Dobre relacje między rodzicem a nastolatkiem służą również jako wzór dla nastolatka do budowania zdrowych relacji w przyszłości. Jeśli mają one dobre doświadczenia i wzorce w domu, to prawdopodobnie będą lepiej radzić sobie w swoich przyszłych relacjach z innymi ludźmi.

Oto kilka wskazówek, jak poprawić komunikację i bliżej związać się z nastolatkiem:
- Słuchaj uważnie: Pamiętaj, aby dawać swojemu dziecku przestrzeń do wyrażania swoich uczuć i myśli. Słuchaj go uważnie, nie przerywaj i zaciekaw się tym, co ma do powiedzenia. Komunikacja: Dobre relacje pozwalają na otwartą i uczciwą komunikację między rodzicem a nastolatkiem. Nastolatki często mają wiele pytań i problemów związanych z dorastaniem, szkołą, przyjaciółmi czy emocjami. Zaufanie i dobre relacje z rodzicem dają im poczucie bezpieczeństwa i komfortu, aby mogły otwarcie o tym rozmawiać. Niech komunikacja będzie dwukierunkowa: Zachęcaj swoje dziecko, aby również zadawało pytania i zgłaszało swoje uwagi. Nawiązanie dialogu dwukierunkowego pomoże w budowaniu relacji opartej na wzajemnym szacunku.
- Bądź dostępny: Zawsze stwórz czas i miejsce na rozmowę z nastolatkiem. Pokaż mu, że jesteś dostępny i gotów porozmawiać bez względu na to, jakie tematy są poruszane. Pamiętaj, że możesz porozmawiać w aucie, na spacerze, przy stole, a może wybierzesz się ze swoim dzieckiem na jakiś wypad tylko we dwoje? Wykaż zainteresowanie ich zainteresowaniami, dowiedz się, co twój nastolatek lubi robić i aktywnie wspieraj jego pasje. Zainteresowanie tym, co jest dla niego ważne, pomoże wzmocnić waszą więź.
- Unikaj oceniania: W trakcie rozmowy z nikim, a zwłaszcza z nastolatkiem, staraj się unikać oceniania jego poglądów, zachowań lub wyborów. Skup się na słuchaniu i próbie zrozumienia ich perspektywy. Ty chyba też nie lubisz, gdy ktoś Cię ocenia, lub poddaje w wątpliwość Twoje przekonania? Bądź empatycznym słuchaczem, wyraź zainteresowanie uczuciami i emocjami nastolatka. Pokaż zrozumienie i empatię, nawet jeśli nie zgadzasz się z nim.
- Szanuj prywatność: Nastolatkowie potrzebują przestrzeni, gdzie mogą czuć się swobodnie. Szanuj ich prywatność i granice, nie przeszukuj ich rzeczy osobistych bez ich zgody, przecież Ty też nie zgodzisz się, aby ktoś szperał w Twojej torebce, albo telefonie.
- Utrzymuj równowagę między regułami a wolnością: Ustal zasady i granice, ale jednocześnie daj swojemu nastolatkowi swobodę i autonomię w podejmowaniu decyzji. Samodzielność jest ważna w procesie dorastania. Granice: Dobrze zbudowane relacje pozwalają na ustalenie i przestrzeganie granic. Rodzice muszą być w stanie ustalać granice i reguły, które są ważne dla bezpieczeństwa i dobra nastolatka. Jednak te granice powinny być ustalane w sposób odpowiedzialny i szanujący jego autonomię. Jeśli istnieją dobre relacje i wzajemne zaufanie, to jest większe prawdopodobieństwo, że nastolatek będzie przestrzegać tych granic.
- Bądź wsparciem: Zapewnij swojemu nastolatkowi, że jesteś tam dla niego jako wsparcie w sytuacjach trudnych i problemowych. Pokaż empatię i zainteresowanie jego problemami, a nie tylko krytykuj go za popełnione błędy.: Przez okres dojrzewania, nastolatki często doświadczają różnych emocji, takich jak stres, lęk czy niepewność. Zaufanie i dobre relacje z rodzicem dają im wsparcie emocjonalne, które jest niezwykle ważne w radzeniu sobie z tymi trudnościami. Nastolatki czują się bezpieczniej i bardziej pewne siebie, mając wsparcie swoich rodziców.
- Buduj zaufanie stopniowo: Zaufanie jest fundamentem każdej relacji. Staraj się być konsekwentny, dotrzymywać obietnic i być uczciwy wobec swojego dziecka. Czasem trzeba też wykazać odwagę i zaufać swojemu nastolatkowi, aby pozwolić mu na podejmowanie odpowiedzialności i kształtowanie własnych doświadczeń. Zaufanie i dobre relacje dają nastolatkowi poczucie bezpieczeństwa i stabilności emocjonalnej. Wiedzą, że mogą polegać na swoim rodzicu w trudnych sytuacjach i że ich potrzeby zostaną wysłuchane i zrozumiane.

Dobre relacje, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa będzie procentowało w znacznie lepszych kontaktach miedzy nastolatkiem a rodzicem. Zmniejszy poczucie stresu zarówno u rodziców jak i u dzieci.

Tekst: Alicja Fijałkowska