listy z kanałów strona tytułowa książki Hanny Dziarskiej

To co było wczoraj już przeminęło, dni, ludzie, ich przyjaźnie, przeżycia, już do nas nie powrócą. To co mamy dziś chwytamy i czerpiemy garściami aby jutro nikt nie zapomniał o tym co było.

Jako szkoła dbamy o to, by młode pokolenie pamiętało o historii, wiedzieli skąd pochodzą i dokąd zmierzają.

„Listy z kanałów” autorstwa Pani Hanny Dziarskiej były inspiracją do przedstawienia części historycznej w trakcie obchodów 65 rocznicy Szkoły Podstawowej nr 6 im. Szarych Szeregów. Uczniowie w trakcie występów na odczytywali listy, które w trakcie powstania Zawiszacy, czyli najmłodsi harcerze Szarych Szeregów przenieśli kanałami pod ulicami walczącej Warszawy.
Państwo Aurelia i Janusz Sobieraj obejrzawszy spektakl w wykonaniu uczniów naszej szkoły byli pod dużym wrażeniem, stąd też zaproszenie nas na spotkanie z autorką książki.
Brak już „wczoraj”- czyli tych, którzy pisali listy, naszym celem jest zachowanie i uchwycenie tego dziś, aby jutro każdy znał i pamiętał o historii, znał swoje korzenie i był dumny z bycia Polakiem.

Tekst: Alicja Fijałkowska