logografika Szkoła Pamięta

Uczniowie klasy 2a i 3a w Dzień Zaduszny udali się na wycieczkę na Cmentarz w Palmirach oraz do Muzeum -Miejsca Pamięci, muzeum, które znajduje się na wydmach śródlądowych. Cmentarz-mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939 do

1943 roku. Ginęli tu m.in. artyści, działacze społeczni i polityczni, urzędnicy, a potem również duchowni czy nauczyciele. Wielu z nich było mieszkańcami stolicy. Uczniowie w trakcie lekcji muzealnej dowiedzieli się o wydarzeniach mających miejsce w okolicznych lasach, dowiedzieli się czym są miejsca pamięci narodowej, dlaczego warto pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom trudną dla nas historię, czym jest męstwo, co to bohaterstwo, co oznaczają tajne komplety, po co uczyć się geografii, języka ojczystego oraz historii. Na grobach ofiar zapalaliśmy znicze, oddaliśmy hołd i poznaliśmy dzieje ważnych postaci jak Janusz Kusociński, Maciej Rataj, Róża Czacka.

Zdjęcia_kl 3a