Być_jak_ignacy_logografika_

Geografia, to dziedzina, która jak się okazuje, pasjonuje niejednego ucznia w naszej szkole. Szczególne zainteresowania wzbudziła wśród uczniów klasy 8d, którzy to aktywnie uczestniczyli w zajęciach dodatkowych, podczas których zgłębili swoją wiedzę nt. astronomii i Układu Słonecznego. W czasie naszych spotkań poznaliśmy biografię Mikołaja Kopernika – astronoma, który zapisał się na kartach historii w sposób wyjątkowy. Zwróciliśmy uwagę na istotę teorii heliocentrycznej, której jest twórcą, zobrazowaliśmy ruch obrotowy i obiegowy Ziemi.

Nasi uczniowie mieli możliwość poznania Układu Słonecznego dzięki pomocy młodszych kolegów, którzy przygotowali modele układu wykorzystując do tego celu różne materiały, przedmioty. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia praktyczne, podczas których wszyscy obecni mieli okazję stworzyć własne gwiazdozbiory i obejrzeć je w warunkach szkolnych. Zaciemniona klasa była do tego idealnym miejscem, co utwierdziło nas w przekonaniu, że nawet w takich warunkach możemy dostrzec coś wyjątkowego. Dzięki naszym zajęciom wiemy też, czemu Słońce zmienia swą barwę kiedy zachodzi. Nasze spotkania pozwoliły na zdobycie wiedzy z zakresu pojęć z dziedziny astronomii, a na koniec stworzyć obraz wybranej przez siebie planety. Zajęcia były bardzo atrakcyjne, angażujące uczniów ale przede wszystkim zaszczepiły w nich dalszą chęć do zgłębiania tematu, co bardzo cieszy i dobrze rokuje na przyszłość.